یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 00:00

راهنمای کار با OpenFoam

دانلود فایل راهنمای کار با OpenFoam

ویرایش اول - بهمن 96

 

دانلود فایل در ادامه مطلب

تاثیر فرایند فشار بالا بر میکروارگانیسم های مواد غذایی

فرآیند فشار بالا (HPP) یک تکنیک جدید غیر حرارتی برای فرآوری مواد غذایی است که می تواند پاتوژن های مواد غذایی را در دمای اتاق غیر فعال کرده  ، عمر ماندگاری غذا ها را افزایش داده و آسیب ترکیبات حساس به حرارت را کاهش دهد. در HPP اصول فرایند  ساده است . مواد غذایی در بسته بندی مهر و موم شده قرار گرفته و در ظروف دربسته ی عایق گذاشته میشوند. از یک مایع ( معمولا آب) به عنوان محیط انتقال حرارت و فشار بسیار بالای 100 تا 600 مگاپاسکال در فرآوری تجاری استفاده میشود. بر اساس اصول ایزواستاتیکی ، فشار درون ظرف به سرعت و به طور مساوی به محصول غذایی که تحت فرآیند فشار بالا قرار گرفته است منتقل شده و تمام قسمت های غذا به طور مساوی تحت فشار قرار می گیرند. HPP متاثر از اندازه و شکل خارجی محصول نیست. فرآیند تحت دمای طبیعی سبب پاستوریزاسیون و مهار فعالیت آنزیمی میشود. در مقایسه با روش های پاستوریزاسیون حرارتی سنتی، HPP سبب حفظ رنگ ، عطر و طعم ، کیفیت و محتوای مغذی طبیعی غذا می شود.

جمعه, 23 اسفند 1392 ساعت 00:00

بسته بندی با اتمسفر اصلاح شده

اصولا از یک بسته بندی ماده غذایی انتظار می رود برای مدت هر چه بیشتر محتویات خود را با کیفیت ثابت نگهداری کند. گرچه اغلب مواد غذایی تحت فرایند تولید از نظر شیمیایی و میکروبی به شرایط نسبتا پایداری میرسند که با وجود یک بسته بندی مناسب این شرایط پایدار را می توان برای مدت طولانی تری حفظ کرد اما برخی از مواد غذایی مانند میوه ها و سبزیجات تازه شرایط فراوری حرارتی یا برودتی را تحمل نمیکنند و به دلیل ساختار بیولوژیکی خود تا مدتها پس از چیده شدن عمل تنفس را انجام میدهند. گرچه پس از چیده شدن عمل تنفس و واکنش های شیمیایی درون گیاه بسیار کند تر میشود اما متوقف نمیشود و این بدین معنی است که فعالیت شیمیایی درون گیاه در حال انجام و ایجاد تغییرات در گیاه است.

شنبه, 16 آذر 1392 ساعت 00:00

بسته بندی فراتر از صنعت

بی شک اولین هدف بسته بندی مواد غذایی ظرفی برای نگهداری ، محافظت و جابجایی راحت تر غذا بوده است . در سال 1790 ناپلئون به دنبال راه کاری برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی سربازان سپاهش بود و جایزه ای هم برای مبدع چنین روشی در نظر گرفت ؛ نهایتا طرح پیشنهادی نیکلاس آپرت بنیان صنعت کنسرو سازی شد و زاویه دید جدیدی به بسته بندی مواد غذایی گشود که عملا بسته بندی را وارد عرصه صنعت کرد ؛ صنعتی که امروز یکی از وسیعترین و پر شاخه ترین آنها به شمار میرود. اهمیت بهداشتی و اقتصادی آن به حدی است که به روز ترین علوم و تکنولوژی ها را با خود درگیر نموده است. تا جایی که ژاپن ،کشوری پیشرو در خلق تکنولوژی های مدرن ، تلاش می کند تا  در زمینه بسته بندی مواد غذایی جایگاه خود را حفظ کرده و حرف اول را در دنیا بزند. از دید تکنولوژیست صنایع غذایی وظیفه ی یک بسته بندی در درجه اول حفاظت از ماده غذایی است.

یکشنبه, 05 آبان 1392 ساعت 02:00

بسته بندی گوشت تازه و فرآوری شده

عمل بسته بندی در واقع جمع کردن و پیچیدن یک محصول در مواد محافظت کننده مناسب است. مواد بسته بندی در زمان های گذشته مواد طبیعی ساده مانند برگها بودند و امروزه مواد صنعتی مانند کاغذ یا فیلم های سنتزی. پایه ای ترین علت بسته بندی گوشت ،محافظت از آن در برابر عوامل موثر بر کیفیت گوشت شامل عوامل میکروبی  و فیزیکو شیمیایی است. مواد مورد استفاده در بسته بندی گوشت باید ویژگی های 1- انعطاف پذیری ، 2 – مقاومت مکانیکی ، 3- وزن کم ، 4 – بی بو بودن ، 5 – بهداشتی بودن (تمیز و بدون عوامل سمی )، 6 – بازیافت ساده ، 7 -  مقاومت در برابر دما های بالا و پایین ، 8 – عایق روغن و چربی ، 9 – ممانعت از عبور گازها، 10 – امکان درز بندی مناسب و 11 – قیمت مناسب را داشته باشند  و بتوانند حین فرایند، انبار داری و توزیع، در مقابل آلودگی های سطحی ، آلودگی های میکروبی ، حشرات و آلودگی های شیمیایی از محصول محافظت کند. بعلاوه ویژگی های ساختاری و ترکیبی خود بسته بندی باعث تغییر در ویژگی های محصول و یا کاهش کیفیت آن نگردد. شاید اولین ویژگی مهم در رابطه با یک بسته بندی گوشت ممانعت مناسب آن از ورود اکسیژن  و تبخیر آب به همراه مواد معطر آن از محصول باشد.

صفحه1 از2